top of page
Restorativ yoga.jpeg

Restorativ yoga

Restorativ yoga betyder hvilende yoga, og er den blideste form for yoga på skemaet. Timen er for dig der er stresset og har brug for mest mulig ro eller for dig, der bare gerne vil lande mere i dig selv. 

 

Timerne begynder altid med en halv times aktiv, men blid yoga - stående, siddende og/eller liggende. Derefter guides du ind i restorative stillinger, der støttes af yogapøller, tæpper, bælter og blokke. Det kan f.eks. være forover-, bagover-, sidebøjninger og twist.  Der er måske en eller to siddende stillinger, men de fleste vil være liggende, og du hviler i op til ti minutter ad gangen. Det er en vågen form for hvile, hvor du får mulighed for at synke dybere ind i dig selv.

Restorativ yoga er et godt supplement til mere aktive yoga og/eller anden form for hårdere fysisk træning i det der er fokus på blide stræk og afspænding.

Der er kun 8 deltagere til restorativ yoga, da det giver mere ro, og der også skal være plads i salen til alt udstyret.

benene op lille.jpeg

“I slutningen af 2022 fik jeg brystkræft. 


Jeg gik til restorativ yoga hos Hanna, Yoga med vinger, gennem hele forløbet. 


Efter operationen var det netop de rolige stræk og bevægelser, der øgede bevægeligheden i armen, og strakte mit arvæv, og stivnede lymfestrenge.  


Og jeg havde stor gavn af og glæde over at finde den ro restorativ praksis gav mig under hele mit kemoforløb. Uro og angst rumsterede i mit hovede - og det glemte jeg for en stund - under kyndig og omsorgsfuld vejledning.


Nu, hvor jeg hele tiden skal være opmærksom på at træne brystmuskulaturen og sikre at arvævet ikke stivner, er det fortsat den restorative yoga, der gavner mig mere end andre træningsformer”

Mette, 65 år

IMG_4539.jpeg
Valby Langgade 226

2500 Valby

Email: yoga@yogamedvinger.dk

CVR nr. 39063247

Følg os her

  • Instagram
  • Facebook

​© Yoga med vinger 2023

bottom of page